Tapisérie

Tapiserie je a bylo staré umění tkaní koberců, většinou zavěšených na stěnách kamenných příbytků jako ochrana proti chladu. Zároveň však měly také funkci zdobnou. Nástěnné koberce vyprávěly historické nebo mytologické příběhy od doby středověku a vyprávějí je dodnes. Technika tkaní tapiserií se od dob nejstarších příliš nezměnila. Osnova je natažena na jednoduchých „krosnách“ a pak již stačí stará vidlička a prsty obou rukou. Tapiserie jsou určeny většinou do veřejných prostorů – obřadní síně, ale také do soukromých domů nebo bytů. Rozdíl mezi tapiserií a gobelínem je ten, že tapiserie je jakékoliv dílo z textilu, tedy i textilní koláž, které může mít plastické prvky. Gobelín je hladký, přepisuje malbu a navíc je spojen s pařížskou dílnou stejného jména.

Tapiserie v obřadní síni hradu Rabí. Tématem je Kniha Job z Olomoucké kroniky, psaná ještě středověkým písmem a spřežkovým pravopisem.

( 250 x 180 cm, materiál vlna, r. 1993 )

Tapiserie v obřadní síni MÚ Strakonice – Strom života. Skládá se ze tří částí a využívá plastických motivů.

( 350 x 210 cm, materiál vlna, kovové vlákno, r. 1994 )

Tapiserie pro aulu Gymnázia Praha Butovice – Červená řeka. Požitá vlna je ručně předená.

( 260 x 140 cm, materiál vlna, juta, r. 1996 )

Tapiserie v soukromém majetku – Žlutá kompozice

( 210 x 150 cm ), materiál vlna, juta, kovové vlákno, r. 1999 )

Tapiserie pro Obřadní síň Staré radnice v Prachaticích – Pocta Vilému z Rožmberka

Téma dějin Prachatic, Zlaté solné stezky a řemeslnických cechů. „Rožmberský jezdec je převzat z rytiny Vilémovy značky Ex libris a jeho osobní erb z nástěnné malby pražského hradního kancléřství.

( 420 x 290 cm, materiál vlna, hedvábí, kovové vlákno, bavlněný kordonet, r. 2002 )

Tapiserie pro obřadní síň MÚ Sušice – Dějiny města Sušice. První z nich vypráví příběh o založení poutního místa nad městem – Anděla strážného, druhá nese znaky zakladatelů města rod Bogenů a cechovní znaky.

( 230 x 220 cm a 230 x 260 cm, materiál vlna, kordonet, zlaté polyamidové vlákno, r. 2005 )